Duvar Kitabevi, 1989 yılında Kemeraltı'nda bir duvarın dibinde sergi şeklinde başlamış, daha sonra şimdiki Veysel Çıkmazı'ndaki yerine taşınmıştır. Dükkânın yanı sıra orada da büyük bir boş bir duvarı kitap teşhir reyonu olarak kullanınca ismi belirlenmiş olur.

Kitabevi Özyurtsever İşhanı avlusuna yayılmış, dış mekânı değerlendiren yapısıyla kitap okurlarınca beğenilmiş, kitapların kolay ulaşılabilirliği bir özgünlük olarak değerlendirilmiştir. Yeni kitapların yer aldığı dükkânın yanında, antika, nadir, ilk baskılarının da bulunduğu eski kitaplardan oluşan bir dükkân da aynı avluda hizmet vermektedir.

Nitekim bu özellikleri, hizmetteki sürekliliği de göz önünde tutularak ödüllendirilmiş; 2004 yılında Hürriyet gazetesi tarafından Türkiye'nin en iyi on kitabevinden biri seçilmiştir.

Duvar Kitabevi 2005 yılında kendi bünyesinde yayıncılık bölümünü oluşturmuştur. 2006 yılında Yalçın Küçük'ün "Türkiye Büyülü Hapishanem", 2007 yılında ise Tayfun Er'in "Erguvaniler Türkiye'de İktidar Doğanlar", 2007 yılı Eylül ayında Sosyoloji dizisinin ilk kitabı Vefa Saygın Öğütle ve Güney Çeğin'in ortak çalışması "Sosyo-Tarihsel Teorinin 'Sınıf'la İmtihanı" isimli kitaplarını Duvar Yayınevi logosuyla okurların ilgisine sunmuştur.

Duvar Yayınları
Akademik eserlerin yayımlandığı Duvar Yayınları, 2005 yılından beri aktif yayıncılık hayatına devam etmektedir. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK)’nın 19.11.2019 tarihli duyurusu ile Ulusal ve Uluslararası Yayınevi tanımına göre tüm temel alanlarda “Tanınmış Uluslararası Yayınevi” statüsündedir. ÜAK tarafından; Uluslararası Yayınevi, En az dört yıl uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar Yükseköğretim Kurulunca tanınan sıralama kuruluşlarınca belirlenen dünyada ilk 500’e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış olan yayınevi olarak tanımlanmıştır. (http://www.uak.gov.tr/?q=node/85#2018N)

“Webometrics Ranking of World Universities” sıralamasına göre ilk 500 içerisinde yer alan üniversite kütüphanelerinin kataloglarında yer alan kitaplarımızın bazılarının linkleri Ek.1 ‘de paylaşılmıştır. Yayınevimiz tarafından T.C. Üniversitelerarası Kurul Başkanlığınca Belirlenmiş Doçentlik Temel Alanlarına göre, yayımlanmış Kitap Listesi Ek.2 ‘de incelenebilir.

Yayınevimiz aynı zamanda, 17 Ocak 2020 tarihinde güncellenmiş Akademik Teşvik Yönetmeliği'ndeki tanıma göre de, yine tüm temel alanlarda "Tanınmış Uluslararası Yayınevi" statüsündedir.

"Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" (17 Ocak 2020, Resmî Gazete Sayı: 31011, Karar Sayısı: 2043) yayımlanmıştır. Adı geçen Yönetmelikle değişik 3'üncü maddesinini birinci fıkrasının (l) bendine"düzenli faaliyet yürüten", ibaresinden sonra gelmek üzere "Türkçe dışındaki dillerde" ibaresi eklenmiştir. Yayınevimizin "TÜRKÇE DIŞINDAKİ DİLLERDE" tüm temel alanlarda en az 20 (YİRMİ) adet yayını bulunmaktadır.